Svi proizvodi namenjeni nezi kože imaju cilj da je podmlade, nezavisno od tipa za koji su namenjeni. Zajedničko svim ovim proizvodima je da je njihovo dejstvo najveće i najuočljivije na krajnjem sloju kože koji se naziva kožna barijera.
Šta je kožna barijera?
Epidermis je spoljašnji sloj naše kože, koji ima zaštitnu ulogu. On se sastoji iz pet podslojeva, različite građe i strukture. Krajnji sloj epidermisa naziva se i rožnati sloj (stratum corneum) i on predstavlja složenu strukturu lipida, proteina, masnih kiselina i drugih elemenata koji igraju najvažniju ulogu u zadržavanju vlage i zaštiti kože. Takođe, u ovom sloju se nalaze pore znojnih žlezda i otvori lojnih žlezda.
Kiselost kožne barijere
Kožna barijera je blago kisela, oko 5,5 pH. Ova kiselost kožne barijere ne dozvoljava štetnim bakterijama, virusima i gljivicama da se razmnože i dovedu do infekcija i drugih loših stanja kože. Posebno je važno zaštititi kiseli omotač oko rana, jer upravo on pomaže u bržem zarastanju.
Ponekad određena zdravstvena stanja poput dijabetesa ili inkontinencije mogu promeniti kiselost kožne barijere, zbog čega se preporučuje posebna nega.
Upoznajte bolju svoju kožu u tekstu na linku: Važnost odnosa prema sopstvenoj koži
Uloga kožne barijere
Kožna barijera je jako tanka, a potrebno je da zaštiti unutrašnje slojeve od brojnih agresivnih uticaja spoljašnje sredine. Potrebno je i da zadrži vlagu kako ne bi došlo do dehidratacije i oštećenja kože, kao i ubrzanog gubitka kolagena. Zbog mnogo moćnijeg protivnika- spoljašnje sredine, kožna barijera traži stalnu brigu. U suprotnom, kada kožna barijera oslabi, svi patogeni i toksini iz okoline prodiru u dublje slojeve kože i nanose štetu ne samo njoj već čitavom organizmu.
Šta sve može oštetiti kožnu barijeru?
Ćelije kože neprekidno rade i suočavaju se sa brojnim spoljašnjim i unutrašnjim pretnjama po njeno zdravlje i lepotu. Intenzivirane, ove pretnje jednog dana mogu ozbiljno ugroziti ceo organizam i dovesti do određenih oboljenja.
Neki od spoljašnjih i unutrašnjih faktora koji mogu uticati na slabljenje kožne barijere su:
- suficit ili deficit vlage u vazduhu;
- prekomerno izlaganje sunčevom zračenju;
- alkalni (bazni) deterdženti i sapuni;
- alergeni;
- jake hemikalije;
- prečesti piling kože i prečesto kupanje;
- stres;
- upotreba steroida;
- genetski faktori koji Vas čine podložnijim za dobijanje određenih kožnih oboljenja (atopijski dermatitis, psorijaza, itd.)
Kako da znate da je Vaša kožna barijera oštećena
Kada kožna barijera ne funkcioniše pravilno, primetićete sledeće promene na koži:
- suvoća;
- svrab;
- osetljiva i upaljena područja;
- bakterijske, virusne i gljivične infekcije.
Kako zaštititi kožnu barijeru?
Zbog izuzetno važne uloge koju kožna barijera ima za sve slojeve kože i ceo organizam, morate je zaštititi na odgovarajući način. Nudimo neke od strategija:
1. Pojednostavite svakodnevnu rutinu nege kože
Previše tretmana i preparata ne znači da činite najbolje kožnom omotaču. Naprotiv, možete ga istanjiti, oštetiti i poremetiti pH vrednost. Koristite blage i prirodne proizvode za negu.
COLWAY preporuka- LOSION ZA ČIŠĆENJE LICA, jer pored brojnih kvalitetnih sastojaka sadrži i riblji kolagen- protein mladosti.
2. Izbegavajte česte pilinge
Nezavisno od vrste pilinga, ne bi trebalo da se sprovode često. Kožna barijera sadrži u svakom trenutku određenu količinu mrtvih ćelija kože, ali one ne moraju biti nužno štetne, već mogu imati zaštitnu ulogu.
3. Vodite računa o ishrani
Ishrana je jedan od veoma bitnih faktora koji utiče na stanje naše kože. Veoma je važno da održavamo pravilnu i uravnoteženu ishranu ukoliko želimo blistavu kožu i zdrav organizam. Ishrana na bazi povrća, voća i proteina uz uzdržavanje od slatkiša i masne, prerađene hrane je pun pogodak. Pažljivim izborom namirnica i suplemenata možemo osigurati dovoljan unos vitamina B, C, E i antioksidanasa koji će sačuvati našu kožnu barijeru, ojačati imunitet i pomoći nam da izgledamo jedro i mladoliko.
4. Uvrstite SPF u svakodnevnu rutinu
Iako se leto bliži kraju to ne znači da treba da ostavimo SPF zaštitu po strani. Bez obzira na godišnje doba, za našu kožnu barijeru je veoma bitno da je čuvamo od štetnog UVA i UVB zračenja. Izlaganje suncu je jedan od najvećih faktora starenja kože i gubljenja elastičnosti. Kvalitetna SPF krema ili losion će pomoći da očuvamo barijeru kože i izgledamo fantastično bez obzira na godine i godišnje doba.
5. Obratite pažnju na pH vrednost proizvoda za negu
Nežni kiseli omotač kože ima pH vrednost oko 5,5. Međutim, brojni proizvodi nemaju ni približnu pH vrednost pomenutoj i zbog toga mogu oštetiti kožnu barijeru. Opšta preporuka je da kožu negujete proizvodom koji ima pH vrednost sličnu onoj Vaše kože. U održavanju optimalne pH vrednosti pomoći će Vam proizvodi na bazi ribljeg kolagena. Više informacija možete dobiti klikom na link u nastavku: Značaj pH za kožu i kako ribljim kolagenom održati optimalnu vrednost
Za uspostavljanje normalne pH vrednosti kože COLWAY stručnjaci preporučuju korišćenje preparata KOLAGEN GEL.
LOSION ZA ČIŠĆENJE LICA jedinstven je po istovremenoj moći čišćenja i ishrane kože. Odlikuje se visokom koncentracijom koloidnih niti i odličan je u regulaciji lipidnog sloja kože. Obilno hidrira, sprečava iritacije, čisti čak i vodootpornu šminku. Vrlo lako može biti zamena za više proizvoda za negu kože.
Za više informacija i poručivanje kliknite na link: KOLAGEN ATELO LOSION ZA ČIŠĆENJE LICA
ANTIBAKTERIJSKI KOLAGEN GEL je verovatno najčudesniji proizvod kog ćete imati u svojoj kolekciji za negu kože. Ova tvrdnja je rezultat brojnih pohvala COLWAY korisnika svih uzrasta. Savršen proizvod za čitavu porodicu. Uspešno čisti štetne bakterije sa kože, sprečava gljivične infekcije i nezamenljiv je u čišćenju kože zahvaćene različitim kožnim oboljenjima. Uz pomoć ovog ,,malog čudotvorca“ uspostavićete lako idealnu pH vrednost kožne barijere.
Za više informacija i poručivanje kliknite na link: KOLAGEN GEL